Hambaarsti juurde minemine on kahtlemata kõige jubedam kogemus inimajaloos. Kuigi ma pesen hambaid ja kasutan hambaniiti kaks korda päevas, hakkab hambaarst sellegipoolest igal külastusel mu hambaid sellisel viisil raiuma, nagu ma oleksin viimased kuus kuud ainult hõbepaberit söönud. Lisaks sellele tähendab hambaarsti juurde minek seda, et sulle nõelad ja puurid suhu surutakse.
Aga asi võiks sellegipoolest palju hullem. Oh, see võiks ikka nii palju hullem olla. Mida sa allpool näed, ei ole keskaegsed piinariistad, vaid vanad hambaarstide tööriistad, mida ka tegelikult kasutati. Kujuta ette, et sa neid kaks korda aastas nägema peaksid.
Hambaravi kruvitangid (1848)
Kaks teravikku lükati suhu, et kruvi efektiivsemalt hambajuureni jõuaks.
Vedrupuur (1875)
See oli esimene puur, mis töötas lakkamatult pärast selle üleskeeramist nagu oleks tegu mõne Happy Meal mänguasjaga.
Hambatangid (1600)
Tange kasutatakse enamus meditsiinialadel, aga vaata, kui brutaalsed need 17ndal sajandil välja nägid. Paistab, et see suudab ühe hamba asemel terve lõualuu välja tõmmata.
Hambapelikan (1600)
Nad said oma nime nokka meenutava kuju järgi ning neid kasutati kuni 1400 aastani hammaste väljatõmbamiseks. Hammas jäi terava küünise ja siis teises suunas oleva küünise vahele ning seejärel RAKSAKI!
Vibupuur (7000 eKr)
See uskumatult iidne hambaravi tööriist näeb välja nagu see oleks lõkke süütamiseks mõeldud… aga tegelikult kasutati seda vana tööriista hammaste puurimiseks. Ning siin näeb vibupuuri töötamas.
Suuspeekul (1600s)
Need võivad meenutada lukustamise tange, aga tegelikult on need mõeldud eriti jutukate patsientide suu lahtihoidmiseks. Mida rohkem sa kruvi keerad, seda laiemini suu lahti on.
Sõrmega keeratav hambapuur (1870)
See käsipuur käis hambaarsti sõrme külge. Nagu sa ette kujutada võid, oli see aeglane ja valus meetod hamba puurimiseks.
Wilcox-Jewett Obtunder (1905)
Seda hirmsa välimusega süstalt kasutati kokaiini, tol ajal ainsa saadavaloleva anesteetikumi, igemetesse süstimiseks.
Hambavõti (1810)
Need vananenud vahendid olid enne tangide kasutuselevõttu peamiseks hamba väljatõmbamise vahendiks ning seda kuni 20. sajandini välja. Tegu ei olnud täiusliku seadmega, sest hamba väljatõmbamise asemel murdis see selle pigem pooleks.
Suutropp (1500)
Sarnaselt speeklile, kasutati seda inimeste suude lahtihoidmiseks.
Luu peitlid (1780)
Arvasid, et hambavõtmed olid halvad? Need lõikasid hamba eemaldamiseks sõna otseses mõttes igemetesse sisse, ning töötasid nagu väikesed kühvlid.
Lõiketangid (1810)
Jätke kõige veidrama hamba väljatõmbamise meetodi väljamõtlemine prantslaste hooleks. Kujuta ette seda tunnet, kui see tera vaikselt su hammastealusesse igemesse tungib, enne kui see hambast kinni saab.
Keele lõiketangid (1850)
Seda sõbraliku välimusega asja kasutati nakatunud keeleosade eemaldamiseks. Mida rohkem selle ratas pingul oli, seda vähem verd keelde jõudis. Seejärel lõigati see halastamatult noaga ära.
Kitse jala tõstja (1700)
Seda kasutati pooleldi lahtioleva hamba korral, kui hammas keeldus igemest lahti laskmast.
Hambafantoom (1930)
See oli mudel, mille peal hambaarstid oma oskusi harjutasid, mitte mingi ebaõnnestunud Halo filmi protees.
Kes oleks küll võinud arvata, et hambaarstid on ainult hirmsad ja verejanulised olnud. Ma kartsin enne hambaarste… ja nüüd ma olen hirmul. Jumal tänatud, et nüüd väiksemaid nõelu, kiiremaid puure ja paremaid tuimestusaineid kasutatakse.